Az allergia az immunrendszer túlzott és téves válasza az ártalmatlan anyagokra. Az allergiában szenvedők közel fele virágpor-, azaz pollenérzékeny.
A legtöbb ember örül, amikor beköszönt a jó idő, hiszen egyre többet süt a nap, időnk nagy részét a szabadban tölthetjük, kirándulhatunk, strandolhatunk. Azonban sajnos akadnak olyan személyek is, akik a pollenallergia kellemetlen tünetei miatt nem tudják élvezni a szép időt. Hazánkban közel 2,5 millióan szenvednek allergiától. Sokaknál a nyírfa, a pázsitfűfélék virágzása idején jelentkeznek a tünetek, azonban az első helyen a legtöbb tünetet kiváltó allergének közül az igen erősen allergizáló pollentermelő parlagfű áll. A parlagfű pollenjére az emberek körülbelül 20%-a allergiás.
A pollenallergia tünetei
A pollenallergia tünetei életkortól függetlenek. Legtöbb esetben a tünetek a szemeken, illetve az orron jelentkeznek, hiszen a szervezet ott mutat reakciót, ahol a pollenekkel érintkezik. A pollenek gyulladást okozó anyagokat szabadítanak fel, melyek kitágítják az ereket, s ennek következtében az orr megduzzad, emellett a többi nyálkahártyát is gyulladásba hozzák.
Ezek a folyamatok számos tünetet válthatnak ki:
- orrdugulás
- viszkető orr
- tüsszentés, tüsszentési rohamok
- könnyező, kipirosodott, viszkető szemek
- megduzzadt szemhéjak
- száraz köhögés
- viszkető torok, szájpadlás
- kötőhártya-gyulladás
- fényérzékenység
- rossz közérzet, bágyadtság, fáradékonyság
- végtagfájdalom
- fejfájás
- alvászavar
- étvágytalanság
A pollenallergia kezelése
A kezelés célja a tünetek mérséklése, valamint megszüntetése, a gyulladásos folyamatok csökkentése, illetve a társbetegségek (pl. asztma) megelőzése. A pollenallergiát helyileg ható készítményekkel (orrspray, szemcsepp), valamint szisztémásan ható gyógyszerekkel lehet kezelni. A kezelés történhet antihisztaminokkal, melyek recept nélkül kapható gyógyszerek, illetve szteroid tartalmú szerekkel is, ezek csak orvosi rendelvényre kaphatók.
A pollenallergia kezelésének beállításakor a kezelőorvos természetesen figyelembe veszi az allergia súlyosságát, a várható pollenterhelést, továbbá az egyéb kockázati tényezőket. A gyógyszerek szedését célszerű elkezdeni már az allergiát kiváltó növény virágzása előtt két héttel. A gyógyszerek tüneti kezelést biztosítanak, a gyulladásos folyamatok okát nem szüntetik meg, a készítmények szedésének abbahagyása a tünetek kiújulásához vezet.
A gyógyszerekkel ellentétben az allergén immunterápia valódi gyógyulást képes eredményezni. A terápia során az immunrendszer “megtanul” másképp válaszolni az allergiát okozó anyagokra. Az allergén immunterápia során az allergéneket fokozatosan növekvő töménységben adagolják, így az immunrendszert úgymond hozzászoktatják az allergénekhez. Hazánkban ez a módszer még kevésbé ismert, azonban hatékonysága igazolt.
A pollenallergia kivizsgálása
Panaszok esetén bőrteszt, illetve vérvétel igazolhatja, hogy a tüneteket valóban pollenek okozzák vagy sem. Az allergológus szakorvosok összevetik a tüneteket a laboreredményekkel, s amennyiben a kettő alátámasztja egymást, megállapítható a pollenallergia.
A pollenallergia megelőzése
Az öröklődő hajlamon természetesen nem tudunk változtatni, azonban azt jó ha tudjuk, hogy a tünetek kialakulásában nagy szerepet játszanak az elkerülhető környezeti hatások, továbbá az életmódunk is. Többek között gyermekek számára ártalmasak lehetnek a túlzásba vitt higiénés eljárások, hiszen fontos, hogy gyermekkortól kezdve találkozzon a szervezet kórokozókkal, így az immunrendszer újra és újra aktiválódni tud. Ennek érdekében fontos, hogy a gyermek járjon közösségbe, közös játékokat használjon másokkal, családtagokkal, testvérével egy szobában tartózkodjon. Csecsemőkorban a háziállatokkal való ismételt érintkezés is csökkentheti a későbbiekben kialakuló allergiák kockázatát.